Primary Election Results

* Unofficial summary report. Run date: 6/5/2018 10:59PM

 

PRECINCTS COUNTED (OF 45)

REGISTERED VOTERS

BALLOTS CAST - TOTAL

BALLOTS CAST - DEMOCRAT

BALLOTS CAST - REPUBLICAN

VOTER TURNOUT - TOTAL

 

GOVERNOR

TOMMY BATTLE

SCOTT DAWSON

BILL HIGHTOWER

KAY IVEY

MICHAEL MCALLISTER

LIEUTENANT GOVERNOR

WILL AINSWORTH

TWINKLE ANDRESS CAVANAUGH

RUSTY GLOVER

ATTORNEY GENERAL

CHESS BEDSOLE

TROY KING

STEVE MARSHALL

ALICE MARTIN

CHIEF JUSTICE OF THE SUPREME COURT

TOM PARKER

LYN STUART

SUPREME COURT JUSTICE, PLACE 1

DEBRA JONES

BRAD MENDHEIM

SARAH HICKS STEWART

SUPREME COURT JUSTICE, PLACE 4

JOHN BAHAKEL

JAY MITCHELL

HOUSE DISTRICT 45

TED CROCKETT

DICKIE DRAKE

HOUSE DISTRICT 48

JIM CARNS

WILLIAM WENTOWSKI

HOUSE DISTRICT 49

DONNA DOROUGH STRONG

APRIL WEAVER

HOUSE DISTRICT 73

STEPHEN BRYANT

MATT FRIDY

COURT OF CIVIL APPEALS, PLACE 1

CHRISTY OLINGER EDWARDS

PAT THETFORD

MICHELLE MANLEY THOMASON

COURT OF CIVIL APPEALS, PLACE 2

CHAD HANSON

TERRI WILLINGHAM THOMAS

COURT OF CRIMINAL APPEALS, PLACE 1

RICHARD MINOR

RIGGS WALKER

COURT OF CRIMINAL APPEALS, PLACE 2

RICH ANDERSON

CHRIS McCOOL

DENNIS O'DELL

COURT OF CRIMINAL APPEALS, PLACE 3

DONNA BEAULIEU

BILL COLE

SECRETARY OF STATE

MICHAEL JOHNSON

JOHN H. MERRILL

STATE TREASURER

DAVID BLACK

DSTEPHEN D. EVANS

JOHN McMILLAN

STATE AUDITOR

STAN COOKE

ELLIOTT LIPINSKY

JIM ZEIGLER

COMMISSIONER OF AGRICULTURE 

TRACY "T.O." CRANE

GERALD DIAL

CECIL MURPHY

RICK PATE

PUBLIC SERVICE COMMISSION, PLACE 2

CHRIS "CHIP" BEEKER JR

ROBIN LIATAKER

CIRCUIT JUDGE, PLACE 2

PHILLIP BAHAKEL

PATRICK FRANKLIN

PATRICK KENNEDY

JULIE A PALMER

NICOLE SAIA

CIRCUIT CLERK

SHARON R COOPER

MARY H HARRIS

PROBATE JUDGE

ALLISON BOYD`

JOE STARNES

STELLA TIPTON

SHERIFF

KEN "CHIEF" BAILEY

JOHN SAMANIEGO

CORONER

LINA EVANS

DAVID WARREN

SUPERINTENDENT

LEWIS BROOKS

KRISTI SAYERS

BOARD OF EDUCATION, PLACE 1

JIMMY W. BICE

BRAGAN BALDWIN FELDMAN

COURTNEY KALNOSKE

STATE EXECUTIVE COMMITTEE PLACE 1

BILL ARMISTEAD

BETH CHAPMAN

STATE EXECUTIVE COMMITTEE, PLACE 3

JONATHAN MORRIS

DAVID WILSON

STATE EXECUTIVE COMMITTEE, PLACE 5

BETTYE FINE COLLINS

MIKE VEST

STATE EXECUTIVE COMMITTEE, PLACE 7

ROBERT BURNS III

TIM COX

CHARLES KNIGHT

JODY TRAUTWEIN

VOTES

44

145,244

35.816

7,134

29,682

 

 

 

6,967

6,406

1,572

14,290

149

11,888

10,325

5,477

6,316

5,310

8,233

7,767

12,708

13,333

6,157

9,983

7,063

10,794

12,873

2,022

1,738

615

161

398

1,633

844

4,896

7,532

7,757

5,920

9,948

10,580

12,196

8,142

5,852

10,150

4,315

108,928

10,613

5,104

19,249

5,559

4,377

12,272

8,617

2,805

12,256

2,191

5,430

2,836

11,936

14,701

6,797

4,615

2,099

9,505

3,921

4,064

9,587

13,638

14,147

5,724

3,341

7,992

18,639

13,200

9,637

12,626

12,259

11,637

4,750

5,378

12,651

11,150

8,348

10,055

9,423

12,791

3,044

6,362

5,341

4,323

PERCENT

97.73

19.98

80.62

25.35

23.71

21.80

5.35

48.63

0.51

42.93

37.29

19.78

22.86

19.22

29.80

28.11

48.80

51.20

26.54

43.02

30.44

45.61

54.39

53.78

46.22

79.25

20.75

19.60

80.40

14.70

85.30

35.51

36.57

27.91

48.46

51.54

59.97

40.03

28.80

49.96

21.24

50.50

49.50

20.96

79.04

25.03

19.71

55.26

36.39

11.85

51.76

9.37

27.49

12.12

51.02

68.38

31.62

19.07

8.67

39.27

16.20

16.79

41.28

58.72

60.95

24.66

14.39

30.01

69.99

57.80

42.20

50.74

49.26

53.47

21.82

24.71

53.15

46.85

45.36

54.64

42.42

57.58

15.96

33.36

29.01

22.67

© 2018 by Shelby County Republican Party - Alabama

  • Facebook Social Icon
  • Twitter Social Icon